Powszechne koncepcje programistyczne

W tym rozdziale zostaną omówione pojęcia i rozwiązania, które pojawiają się niemal w każdym języku programowania oraz ich zastosowanie w Ruście. Wiele języków programowania ma dużo wspólnych cech. Żadna z koncepcji zaprezentowanych w tym rozdziale nie jest unikalna dla Rusta, ale omówimy je w kontekście Rusta i wytłumaczymy zasady ich używania.

W szczególności dowiesz się czym są oraz jak wykorzystywać: zmienne, podstawowe typy danych, funkcje, komentarze i przepływ sterowania. Te fundamentalne elementy pojawią się w każdym programie napisanym w Rust, a poznanie ich wcześnie zapewni ci silne podstawy do dalszej nauki.

Słowa kluczowe

Rust, podobnie jak w inne języki programowania, posiada grupę słów kluczowych, które są zarezerwowane wyłącznie do użytku w kontekście językowym. Zapamiętaj, że nie możesz wykorzystywać tych słów jako nazw zmiennych, ani funkcji. Większość słów kluczowych ma specjalne znaczenie i będziesz ich używał do wykonywania różnych operacji w swoich programach; niektóre nie mają obecnie jeszcze żadnego zastosowania, lecz zostały zarezerwowane dla funkcjonalności, które mogą zostać dodane w przyszłości do Rusta. Listę słów kluczowych znajdziesz w Dodatku A.